Za ostvarivanje bilo kojeg prava iz socijalne skrbi potrebno je podnijeti zahtjev nadležnom Centru za socijalnu skrb (prema mjestu stanovanja)
Zahtjev može podnijeti
- osobno stranka
- roditelj za maloljetno dijete
- roditelj za punoljetno dijete nad kojim je produžena roditeljska skrb
- skrbnik
- škola, ustanova, liječnik i sl.
Postupak se može pokrenuti i po službenoj dužnosti.
Zahtjevu treba priložiti:
- rodni list
- presliku domovnice
- uvjerenje o prebivalištu
- medicinsku dokumentaciju s tim da barem jedan specijalistički nalaz ne smije biti stariji od 6 mjeseci ( za doplatak i osobnu invalidninu)
- drugu propisanu dokumentaciju ovisno o pravu koje se želi ostvariti
Informacije o mogućnosti ostvarenja nekog od prava može se dobiti telefonom u Centru za socijalnu skrb, a u izravnom kontaktu sa socijalnim radnikom stranci se daje popis dokumenata u pisanom obliku koji joj služi kao podsjetnik.
Nažalost, iz iskustva znamo da roditelji teško dolaze do adekvatne i pravovremene informacije o pravima i načinu njihova osvarivanja te se nadamo da će im ovaj vodič biti od pomoći.
Ako stranka, zbog svog zdravstvenog stanja, nije u mogućnosti prikupiti potrebnu dokumentaciju, Centar za socijalnu skrb je pribavlja službenim putem.
VAŽNO
Novčana prava (doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina, stalna pomoć) priznaju se od dana podnošenja zahtjeva, a pravo na skrb izvan vlastite obitelji ( npr. Smještaj u ustanovu ili u udomiteljsku obitelj) od dana realizacije smještaja.
Stranka koja je nezadovoljna rješenjem Centra za socijalnu skrb, može predate žalbu Ministarstvu socijalne politike i mladih. Žalba na rješenje Centra za socijalnu skrb ne odgađa izvršenje rješenja.